3.ARHANGHELUL KHAMUEL
Este cunoscut si sub numele de Kamuel, Khamiel, Khamael, Seraphiel sau Shemuel. Numele lui inseamna “ea care il vede pe Dumnezeu” sau “el care il cauta pe Dumnezeu”si face parte din lista celor 7 arhangheli care sint folositi cel mai des. E considerat unul din liderii cei mai puternici in ierarhiile angelice, denumiti “puteri”, iar “puterile” sunt ingeri care ofera protectie lumii, impotriva fricii si a energiilor joase. “Puterile” actioneaza impotriva oricui incearca sa foloseasca energie intr-un mod negativ.
Cand ne e foarte teama, in fata unor evenimente, il chemam pe Khamuel pentru confort, protectie si ca sa intervina intre noi si ceea ce produce teama. Khamuel ne protejeaza lumea noastra, personala, proprie. El ne ajuta sa descoperim ceea ce este important in viata noastra: relatii sentimentale, prietenii, cariera, sa gasim lucrurile pierdute si sa stabilim sau sa descoperim scopul vietii noastre.
Khamuel lucreaza cu noi pentru a construi fundatii solide pentru relatiile noastre cu ceilalti oameni, pentru cariera ( se refera numai la lucrurile care dureaza).
Arhanghelul Khamuel este foarte iubitor, amabil, cu energie calda (de culoare roz) si cind e aproape, se simte ca un fluture in stomac, iar in corp apare o senzatie foarte placuta.
Il invocam pe Arhanghelul Khamuel pentru:
- determinarea scopului vietii;
- gasirea carierei potrivite;
- gasirea lucrurilor pierdute;
- construirea si intarirea unor relatii;
- gasirea sufletului pereche;
- pacea lumii.
Invocare: “ Arhanghel KHAMUEL, ma simt pierdut sau am pierdut.....(expun situatia respectiva) Eu stiu ca nimic nu e cu adevarat pierdut atita timp cit Dumnezeu exista pretutindeni. De aceea, ajuta-ma sa vad unde este acel lucru (persoana), sau unde sint eu. Te rog ghideaza-ma sa gasesc ceea ce caut. Multumesc, multumnesc, multumesc. Amin”.

2. ARHANGHELUL AZRAEL
Este de asemenea cunoscut ca Hashiel, Azriel, Azaril sau ca Ingerul Mortii. Numele lui inseamna “pe cine ajuta Dumnezeu”.
Rolul sau este de a ajuta oamenii sa mearga spre ceruri dupa moartea fizica. El ii sprijina si-i indruma pe oameni cind fac saltul din lumea fizica, dincolo, se asigura sa nu sufere in acest proces al mortii si-i ajuta sa accepte noua forma de existenta. El, de asemenea, inconjoara familiile celor in suferinta cu energie vindecatoare si lumina divina, pentru a ajuta aceste persoane sa reziste.
Daca ne simtim pierduti, se poate chema Arhanghelul Azrael pentru confort si pentru suport moral ( ne aduna). Mai poate da incarcatura maxima cuvintelor (il chemam sa ne ajute sa gasim esentialul). El este in general linistit, calm si da aceasta liniste si celor care il cheama.
Il invocam pe Arhanghelul Azrael pentru:
- usurarea trecerii prin moarte;
- pentru ajutorul si linistirea persoanelor care raman in urma;
- pentru suport emotional si spiritual.
Invocare: “ Arhanghel AZRAEL, te rog adu-mi linistea, ajuta-ma sa ma vindec din punct de vedere emotional, ajuta-ma sa-mi ridic puternic vibratia si sa realizez care sint binecuvintarile, binefacerile situatiei in care ma aflu. Ajuta-ma sa eliberez teama, frica si ajuta-ma sa ma conectez cu cei dragi mie din ceruri. Ajuta-l (ajut-o) pe .....(se spune numele respectivului, respectivei) sa lase in urma frica, disperarea, teama de necunoscut si conecteaza-l (conecteaz-o) la sursa de energie cea mai inalta pentru a putea comunica direct cu energia divina. Stim ca toti cei dragi ne stau alaturi si ajuta-l (ajut-o) si pe ..... sa inteleaga acest lucru. Multumesc, multumesc, multumesc. Amin”
(Putem sa mai spunem ce simtim: sa vada lumina,etc.)
1. ARHANGHELUL ARIEL
I se mai spune si Arael. Inseamna Leul sau Leoaica Domnului si de aceea el este deseori asociat cu leii. Cand e aproape Ariel, apar tot felul de viziuni cu lei. In pictura, Ariel e insotit de lei sau e chiar infatisat cu cap de leu. Acest arhanghel e asociat cu vantul astfel incat, cand Ariel este prin preajma, simtim ca o boare.
Ariel poate sa vada spirite de natura angelica, asociate cu apa.Scopul acestui spirit este in general, sa mentina sanatatea mediului, in apropierea oceanelor,raurilor, tot ce se leaga de apa.Arhanghelul Ariel ne poate contacta sau il putem chema in misiuni de purificare si protectie, pentru noi sau pentru plante si animale de apa.Daca il ajutam noi pe Ariel, in misiunea de purificare a mediului (ecologic vorbind), suntem rasplatiti cu puteri magice.Ariel este implicat in protejarea si vindecarea naturii in special, incluzind animale, pesti, pasari, in special cele salbatice.
Ariel lucreaza in general cu Arhanghelul Raphael pentru vindecare.Il invocam pe Arhanghelul Ariel pentru:
- magie divina;
- protectie si vindecare pentru animale de apa;Poate fi chemat oricand si oriunde. Ne imaginem adierea vantului sau ca apar lei.
Atunci inseamna ca a sosit Ariel si vorbim cu el. Il chemam pe Ariel cind avem nevoie de o minune.
Invocare:
"Arhanghel ARIEL, te chem acum si aici si te rog sa ma ajuti in vindecarea lumii in care traiesc, si te rog sa-mi dai aprobarea divina pentru aceasta misiune importanta. Te rog sa-mi deschizi calea, si sa-mi acorzi sprijinul tau pe calea pe caream ales-o. Multumesc pentru bucuria pe care mi-o furnizeaza misiunea mea si pentru fericirea pe care mi-o aduci mie si lumii intregi. Multumesc, multumesc,multumesc. Amin”
1.Cu o zi înainte de Sânziene, după ce apune soarele, culege câteva flori de sânziene, pe care le pui sub pernă în noaptea cu pricina. Dacă în vis ţi se arată un bărbat faţă de care simţi o atracţie, înseamnă că acela îţi va fi ursitul, fiindcă, în aceste clipe magice, visele conţin frânturi din realitate. Dimineaţa, unge-ţi corpul cu roua culeasă în zori (numită şi apa de stele), deoarece se spune că sporeşte puterea de seducţie şi aduce noroc în dragoste.
2.În zonele urbane, s-a perpetuat un alt ritual de aflare a ursitului. Dacă vrei să afli numele celui cu care te vei mărita, umple un vas cu apă şi aprinde o lumânare roşie. Apoi, toarnă în vas 23 de picături de ceară de la lumânarea aprinsă şi aşteaptă să se strângă pe margine. Prima literă care se formează este iniţiala celui care urmează să-ţi fie alături o viaţă întreagă.
3.Secretul îndeplinirii dorințelor
Ai nevoie de o lumânare roz şi de o sticlă neîncepută cu ulei de măsline extravirgin. Aşază-te la masă, pune lumânarea în suportul ei şi concentrează-te asupra a ceea ce-ţi doreşti. Unge lumânarea cu puţin ulei de măsline, de la jumătate spre vârf şi apoi de la jumătate spre bază, în timp ce te gândeşti că o încarci de sentimente şi emoţii pozitive. Cu un obiect ascuţit încrustează în ceara lumânării dorinţa ta- spre exemplu „Să mă iubească partenerul meu“, „Să am o relaţie armonioasă“ etc. Aprinde lumânarea şi gândeşte-te profund la ceea ce-ţi doreşti până când a ars în întregime.
Foloseşte şofranul pentru purificarea casei
Dacă ai impresia că tot ghinionul tău stă ascuns prin casă şi ai făcut deja curăţenie şi tot nu simţi vreo îmbunătăţire, încearcă şofranul.
Acest condiment vechi de mii de ani te va ajuta să purifici casa în care stai şi să scapi de ghinioane.
Salvie pentru energii pozitive
Nu doar şofranul face minuni pentru energiile din casa sau biroul tău. Cumpără beţişoare parfumate cu salvie sau fă chiar tu unele, umezind un beţişor parfumat şi frecându-l de frunze uscate şi pisate de salvie.Dă foc la salvie şi ai grijă să ajungă fumul prin toată casa, astfel energiile negative vor părăsi locuinţa ta şi tu vei scăpa de ghinioane.
Important!
Dragii mei pentru a vedea care sunt efectele tablourilor și pentru a avea și mai multa bucurie, dragoste, înțelegere în realitatea voastră puteți sa puneți pe monitor tabloul, care corespunde cu situația pe care doriți să o schimbați sau cel care va place sau displace cel mai mult și astfel se schimba situațiile și aspectele ce țin de viața voastră, majoritatea fiind aspecte pe care deja am scris ca le curăța acel tablou😇
Este un mod bun de a ne schimba în joaca . Va invit la joc și la transformarea noastră simplu și frumos!
Va astept cu drag sa îmi împărtășiți lucrurile formidabile care se întâmplă!
Transmiteți mai departe sunt oameni care au nevoie de informația aceasta! Anca
Toți cei care au luat o pictura, au exclamat: Anca, viata mea s-a schimbat în bine! Îți mulțumesc! E o minune! E fantastic! Și totul printr-o pictura !!! Pe Anca Nistoroiu o gasiti pe fb impreuna cu energia feng shui si indicatiile pentru fiecare !
Sunt convinsă că am încercat cu toţii, măcar o dată, să ne punem o dorinţă, să intenţionăm să realizăm ceva sau să obţinem un anumit obiect. Apoi, am constatat că dorinţa uneori se îndeplineşte, iar alteori nu. Însă aceasta este doar concluzia de suprafaţă, de la nivelul efectelor care pot fi observate în lumea vizibilă.
La un nivel mai profund, realitatea este că orice intenţie produce efecte, ea contează şi este luată în considerare de către puterea supremă a Universului. Acesta este dreptul nostru din naştere, în virtutea faptului că purtăm în noi o scânteie de dumnezeire şi, ca urmare, avem dreptul de a fi creatori ai experienţelor noastre, chiar şi de la acest nivel „inferior” al personalităţii noastre ego.
Se pune însă întrebarea: dacă intenţiile noastre chiar contează, de ce nu vedem întotdeauna şi rezultatele? Adevărul este că există întotdeauna un motiv, chiar foarte bine întemeiat, iar acesta nu are nimic de a face cu neputinţa noastră sau cu inutilitatea a ceea ce ne dorim sau orice alt motiv pe care l-ar putea găsi mintea.
În momentul în care ne-am setat o intenţie, acea parte din noi înşine care cunoaşte totul despre noi şi despre ce ne-am propus să realizăm în viaţă, şi anume Sinele nostru superior, analizează această intenţie (şi este luată serios în considerare!), apoi decide calea de urmat în privinţa ei.
Uneori dorinţa ne va fi îndeplinită foarte repede, iar impresia noastră este că s-a produs un mic miracol. Sunt situaţii când nici nu ne-am străduit prea mult să ne concentrăm asupra unui lucru, pur şi simplu ne-am gândit că ne-ar plăcea să îl avem, iar ulterior nu i-am mai acordat vreo atenţie. Apoi ne “trezim” că apare o ocazie de a obţine lucrul respectiv şi suntem oarecum surprinşi. Dar nu este nici o surpriză, ci este vorba de legea atracţiei, care în acea situaţie ea nu a întâmpinat nici un obstacol în calea materializării.
De cele mai multe ori însă, există piedici în calea materializării. Acestea pot fi dintre cele mai diferite şi de obicei nu suntem conştienţi de ele. Este posibil ca, în momentul respectiv, să existe obstacole karmice care nu ne permit să obţinem ceva anume. Poate avem de învăţat o lecţie de viaţă pe care nu am reuşit încă să ne-o însuşim. Poate în trecutul nostru, în această viaţă sau în alta, am făcut o alegere greşită legată de ceea ce ne dorim acum, iar în prezent trebuie să reparăm consecinţele faptelor noastre. Poate avem nişte convingeri sau sentimente care sunt contrare dorinţei noastre. De exemplu, credem că ne dorim un copil, dar de fapt sufletul vrea să se bucure de libertate şi de posibilitatea de a explora alte laturi ale vieţii. Sau ne dorim o relaţie de iubire împlinită, însă nu reuşim mai întâi să ne acceptăm şi să ne preţuim pe noi înşine. Sau căutăm ajutor la alţi oameni, pentru a realiza ceva împreună, dar noi, la rândul nostru, nu am dat ajutorul pe care am fi putut să-l dăm într-o anumită situaţie. Sunt doar câteva exemple.
Este posibil ca, în funcţie de planul vieţii noastre, Sinele nostru superior să ştie că îndeplinirea acestei dorinţe ne poate face mai mult rău decât bine. În acest caz, el ne poate ajuta să ne îndeplinim totuşi dorinţa, însă într-un cu totul alt mod decât ne-am fi aşteptat. Putem fi siguri însă că acest rezultat serveşte cel mai bine interesele sufletului nostru. Sunt posibile foarte multe situaţii şi cauze pentru care intenţia noastră nu se realizează (cel puţin nu imediat).
Important este faptul că existenţa unor asemenea obstacole, în faza iniţială a intenţiei, nu înseamnă totuşi că aceasta nu se va putea îndeplini. Nu se pune problema aşa, căci Sinele nostru superior a luat cunoştinţă de această intenţie şi va face tot ce este necesar pentru aducerea ei la îndeplinire. Subliniez tot ce este necesar! Iar aceasta nu înseamnă întotdeauna numai lucruri plăcute. Primul lucru care trebuie făcut este depăşirea obstacolelor care se interpun între noi şi intenţia noastră.
Vom vedea cum viaţa începe să ne aducă în cale ceea ce este nevoie pentru curăţarea reziduurilor karmice, pentru învăţarea anumitor lecţii, pentru aducerea la suprafaţa conştiinţei şi vindecarea unor sentimente care pe moment fac imposibilă îndeplinirea intenţiei.
Astfel, este posibil ca, prin dorinţa noastră, să declanşăm chiar un mic „haos” în vieţile noastre, în funcţie şi de amploarea a ceea ce vrem să obţinem. Vedem că totul o ia razna şi simţim că nu mai deţinem controlul asupra lucrurilor care se întâmplă. Acest lucru nu trebuie să ne sperie, ci trebuie doar să fim atenţi şi deschişi la ceea ce vrea sufletul să ne transmită sau să învăţăm. Aceste obstacole karmice vor trebui oricum depăşite la un moment dat, indiferent că vrem sau nu, deci cu cât mai repede, cu atât mai bine. Plus „bonusul” pe care îl vom avea la sfârşit, de a ne vedea dorinţa îndeplinită, în forma sa cea mai avantajoasă şi potrivită evoluţiei noastre spirituale.
Eu cred că merită să avem dorinţe, intenţii, obiective, căci ele ne hrănesc sufletul cu speranţă şi ne determină să avansăm repede şi frumos pe calea evoluţiei noastre, scoţând la suprafaţă tot ce avem mai bun din noi. Dar este nevoie de o minimă deschidere către procesul de vindecare pe care intenţiile noastre îl declanşează, precum şi acceptarea modului, uneori diferit de intenţia iniţială, în care dorinţa se poate îndeplini.
Un alt aspect care contează este cel al momentului în care dorinţa va deveni realitate. Chiar dacă ne aflăm în situaţia de a nu exista obstacole care să ne împiedice accesul la obiectul dorinţei, sau chiar dacă am reuşit deja să vindecăm aspectele negative, este posibil să vedem că încă nu se întâmplă nimic şi să ne pierdem speranţa. Nu trebuie să ne descurajăm nici în această situaţie, căci nici un lucru, fie el legat de a obţine ceva material sau de a realiza ceva, nu se poate întâmpla imediat, la comandă, în momentul în care vrem noi sau când credem noi că ar trebui să se întâmple.
Există nişte ocazii potrivite, nişte “ferestre de oportunitate”, aşa cum le-am denumit eu, care se deschid numai la momentrul pe care viaţa îl consideră potrivit. Aceasta se întâmplă deoarece noi nu creăm singuri în acest Univers, ci creaţia noastră se împleteşte cu a celorlalţi oameni. Este necesar ca toate aceste creaţii să se armonizeze, să ajungă la unison, pentru a se crea condiţiile favorabile îndeplinirii unui anumit lucru şi pentru a întâlni oamenii împreună cu care îl putem realiza.
În momentul în care o “ferestră de oportunitate” s-a deschis, adică apare în plan fizic o ocazie potrivită, nu mai trebuie să stăm pe gânduri, ci să ascultăm de vocea noastră interioară şi să facem orice ne îndeamnă aceasta, chiar dacă nu pare a fi sută la sută ceea ce ne gândeam noi că ar trebui să facem. Urmând pas cu pas aceste instrucţiuni interioare, vom ajunge sigur la cel mai bun deznodământ posibil în situaţia respectivă.