sâmbătă, 24 noiembrie 2018
Cum puteti scapa de energii si entitati negative
In cartea "Integrarea sufletului" de Sal Rachele, la pag. 197 capitolul "Vindecarea de entitati negative" spune asa; "In numele puternicei prezente Eu sint a lui dumnezeu (maestrul Ramtha spune prin domnul dumnezeul fiinte mele) cer ca toate energiile formele-gind si entitatile negative asociate cu acesta persoana sa mearga in lumina in acest moment. Va iert va binecuvintez si va eliberez in lumina. mergeti in pace. Kadoish, kadoish, kadoish, adonai tsebayoth. S-a facut, s-a facut, s-a facut!"
La pg. 198 in capitolul "Protectia psihica si spirituala" spune asa; Invoc acum lumina aurie radianta si plina de iubire a lui dumnezeu (maestrul Ramtha spune; Sint plin de puterea radianta a spiritului sfint) ca sa vindece sa curete si sa purifice fiecare celula din corpul meu. Cer puterea si protectia luminii pline de iubire a lui dumnezeu sa imi umple aura si chakrele. Cer ca in spatiul meu sa fie lasate numai acele energii, forme-gind si entitati care fac parte 100% luminii plina de iubire a lui dumnezeu. Trebuie sa plece imediat si permanent. Iti multumesc iubite dumnezeu, tata/mama pentru aceasta protectie"Iisus spunea; Cere si ti se va da, considera ceea ce ceri ca fapt deja implinit. Maestrul Ramtha spune la fel. deja s-a implinit nu-i dai cimpului cuantic alta alternativa.
vineri, 23 noiembrie 2018
Carte Intreaba-ti ghizii
"Universul este construit astfel incat sa aiba grija si sa-si ghideze toate creaturile; pasarile au radar, liliecii au sonor, iar noi avem ghizi. Cand ne trezim cel de-al saselea simt si invatam cum sa ne conectam la ghizii nostri angelici, vietile noastre aluneca in mod natural intr-un tipar in care totul este usor si fluent, in care sufletele noastre evolueaza, ne indeplinim scopul vietii si facem ca timpul petrecut pe Pamant sa fie extrem de placut", spune Sonia Choquette in cartea "Intreaba-ti ghizii"( Editura For You). Asadar, omul nu este pe Pamant ca o trestie in vant, azvarlita pe valurile inversunate ale experientelor umane! Toate fiintele au "un inger pazitor", descris si acceptat de toate religiile lumii. Biserica ortodoxa ii serbeaza pe ingeri in fiecare zi de luni a saptamanii, asa cum am citit intr-o carte ortodoxa, care are ca tema chiar "ingerul pazitor".
Autoarea mentionata mai sus spune, intre altele, ca ingerii sunt singurele fiinte celeste ce pot lua forma fizica pentru a veni in ajutorul oamenilor. Arhanghelii sunt acceptati si invocati ca fiinte luminoase, puternice si prezente in viata de zi cu zi in forme de care devenim constienti sau in forme pe care le intuim ca "spectaculoase", "magice" sau "misterioase".
Cartea Soniei Choquette aduce indicii nenumarate ale prezentei si interventiei ingerilor sau a ghizilor, precum si indicii despre felul in care am putea sa comunicam si sa fim constienti de... ghidarea lor! Noi credem ca unul dintre cele mai importante indicii ale conexiunii mintii si sufletului omenesc cu ghizii interiori sau cu ingerii ramane tocmai sentimentul fluentei si al usurintei in orice am face. Cand ne simtim mintea libera de incorsetari si ganduri negative si avem sentimentul sufletesc de bine, de multumire, de bucurie, de incredere, corelate cu o curgere usoara, fireasca prin evenimentele vietii de zi cu zi, este semn ca urmam ghidarea divina... La polul opus, negativitatea interioara, gandurile negre si piedicile nenumarate ce ne apar pe "drum", intr-o actiune sau o anumita situatie de viata, faptul ca trebuie sa luptam intens, sa ne zbuciumam prea mult si sa ne petrecem timp indelungat pentru inlaturarea piedicilor arata ca am actionat in sens invers indrumarii interioare. Dar si atunci – mai ales in situatii cu totul grave, deosebite sau grele pentru noi – pot aparea ingeri in forme umane sau ingeri in viziunea noastra interioara, care ne ajuta concret, instantaneu si neconditionat si ne indruma (se pare ca majoritatea omenilor au asemenea experiente).
O soapta interioara, un sfat ce pare sa rasara din noi insine in momentele de pace sau tocmai in cele de zbucium poate fi tocmai soapta ingerului pazitor sau al unui ghid angelic, pe care-l recunoastem tocmai pentru ca ceea ce auzim se prezinta ca o certitudine absoluta. Pur si simplu, stim ca trebuie sa mergem intr-un loc, si nu in altul. Sa facem un lucru, si nu altul. Spunem ceva, si acel ceva este cu siguranta ceea ce e bine, desi nu avem explicatii si justificari. Ne trezim ca facem cu precizie exact ceea ce trebuie facut sau ne trezim impiedicati sa ajungem la un anumit tel sau intr-o anumita situatie. Multi spun ca actiunile inspirate sau cele din cale afara de norocoase nu sunt altceva decat atingeri minunate ale ingerilor si ghizilor ce ne ajuta continuu atunci cand credem in ei. Cei care au cercetat lumile ingerilor si conditiile de manifestare a lor in vietile oamenilor au pus in relatie inocenta, frumusetea interioara, iubirea, blandetea si increderea in ingeri cu manifestarea lor. Poate de aceea copiii descriu mai des ingeri care le vorbesc, le sunt prieteni si ii ajuta. A avea incredere in ingerul pazitor poate fi o decizie minunata, caci specialistii spun ca increderea in inger il face pe acesta mai puternic manifest. Cei ce cred in ingerul pazitor pot observa o legatura sincronistica a evenimentelor de viata, o imbinare armonioasa a intamplarilor, un ajutor miraculos in momente de nevoie.
Exista o "Rugaciune catre Ingerul pazitor", care – spusa zi de zi – ne poate pune in legatura cu dimensiunile nevazute ale lumilor ce pot convietui cu noi, dar in dimensiuni imateriale. Sa credem in ingerii pazitori, sa credem in ajutorul divin inseamna mai mult decat sa credem in puterile raului si-n ingerii lui. Cheia catre rau si catre bine pare sa stea in mainile noastre si ea este activata prin credinta. Noi alegem si, daca alegem sa iubim ingerii, se poate sa primim in scurta vreme si semne frumoase ale prezentei lor printre noi. Sursa Maria Timuc
Legenda celor opt minute...
Legenda spune ca o femeie saraca cu un copil in brate, trecand pe langa o pestera a auzit o voce misterioasa care i-a spus:
-Intra si ia tot ceea ce iti doresti, dar sa nu uiti ceea ce-i mai important. Aminteste-ti ca dupa ce vei iesi poarta se va inchide pentru totdeauna. Asa ca profita de aceasta oportunitate, dar nu uita ce-i mai important.
Femeia a intrat in pestera si a gasit multe bogatii. Fascinata de aur si bijuterii, a asezat copilul pe o stanca si a inceput sa stranga de zor tot ce putea duce. Vocea misterioasa i-a vorbit din nou: “ Ai doar 8 minute!”. Cand au trecut cele 8 minute, femeia, incarcata cu aur si pietre pretioase, a fugit afara din pestera si poarta s-a inchis.
Atunci si-a amintit ca a uitat copilul inauntru, iar poarta s-a inchis pentru totdeauna. Bogatia a durat putin, iar disperarea pentru totdeauna.
La fel se intampla de multe ori si cu noi. Avem aproximativ 80 de ani pentru a trai in aceasta lume si o voce ne aminteste mereu:” Nu uita ce e cel mai important!” Si cele mai importante sunt valorile spirituale, familia si copii, viata, educatia, bunul simt, reputatia, dragostea, adevarul si demnitatea de om. In schimb castigurile, bogatia, placerile materiale ne fascineaza intr-atat incat uitam de ceea ce e mai important. Asa ne risipim timpul si dam la o parte esentialul: “ Bogatia sufletului.”
Sa nu uitam niciodata ca viata in aceasta lume trece repede si ca moartea vine cand ne asteptam mai putin. Iar cand poarta vietii se inchide pentru noi, nu ne mai folosesc la nimic regretele. Traim intr-o lume de probleme, nelinistiti, si toate numai pentru ca am uitat ce e cel mai important: “Bogatia sufletului!”
Sursa;Din gura altora
marți, 20 noiembrie 2018
Cum pot şti dacă cei dragi care au decedat sunt bine?
Întrebare: Cum pot şti dacă cei dragi care au decedat sunt bine?
Răspuns: Îngrijorările tale despre cei dragi sunt în primul
rând o proiecţie a sentimentului tău de vină. Eşti îngrijorat că
ai greşit în trecut şi că cei dragi ţie sunt încă supăraţi pe tine. Te
agiţi că cei dragi ţie au suferit în timpul decesului şi te întrebi
dacă au încetat să mai sufere.
Moartea celor dragi este cu siguranţă o lovitură grea
pentru cei care supravieţuiesc, dar nu şi pentru sufletele
plecate, care trec peste barierele pragului de durere şi suferinţă.
Nu se mai întreabă cu privire la identitatea lor, pentru că sunt
înconjuraţi de fiinţele cereşti care le reamintesc de iubirea lui
Dumnezeu. Nu-şi mai fac griji privind viitorul lor, pentru că
trăiesc în prezentul veşnic. Şi totuşi, dacă au suferit pe parcursul
greutăţilor de pe Pământ, acum sunt complet eliberaţi. Ei nu
mai ţin evidenţa amintirilor acelor greutăţi şi îţi cer şi ţie să faci
la fel în numele lor.
Nu te îngrijora că nu ai reuşit le oferi alinare celor dragi
pe parcursul vieţii lor! Nu-ţi imagina că tu eşti de vină pentru
suferinţa sau pentru moartea lor! Fiindcă fiecare poartă
propriul său semn, atunci când trebuie să se întoarcă acasă,
în braţele Creatorului ceresc, care îi aşteaptă. Fiecare are o
programare de inspiraţie divină pentru a străbate pânza către
căminul ceresc. În acel cămin nu au loc schimburi de cuvinte
dure, aşadar nu este loc de regrete sau de judecăţi aspre.
Cuprinşi de slava iubirii, cei dragi care au plecat continuă să
trăiască în binecuvântare. Nu au timp să contorizeze faptele
rele ale altora. Fac doar o trecere în revistă a propriilor acţiuni
din perioada vieţii pământeşti. Văd direcţiile lor greşite şi sunt
sfătuiţi de îngeri să nu fie aspri atunci când se judecă singuri,
ci numai să înveţe din greşelile lor şi să meargă mai departe.
Cerurile doresc aceleaşi lucruri întregii creaţii, inclusiv ţie.
Aşadar vezi tu, dragul meu, nimeni în ceruri nu-ţi poartă pică
pentru erorile percepute de tine. Nimeni în ceruri nu păstrează în
minte suferinţele lor fără un efort extraordinar. Cerurile nu vor încuraja perspectiva egoului, iar cei dragi ţie revarsă din ceruri
iubirea lor asupra ta. Nu te îngrijora pentru cei dragi ţie, copil
iubit al lui Dumnezeu, în schimb, îndreaptă-ţi eforturile pentru
slujirea scopului nobil al vieţii tale. Construieşte-ţi conştienţa pe
slava divină a lui Dumnezeu şi nu te ocupa de fanteziile suferinţei.
Rugăciunile tale în numele celor dragi ţie sunt transmise direct şi
ele sunt cel mai de preţ dar pe care îl poţi oferi – nu doar celor
dragi ţie, ci cu siguranţă şi propriului tău sine.DV
Liber arbitru sau predestinare?
Întrebare: Este adevărat că viaţa se bazează pe liberul
arbitru sau totul este predestinat?
Răspuns: Liberul arbitru înseamnă că tu eşti cel care
ia hotărârea de a urma sau nu calea care ţi-a fost aleasă. Da,
există fără îndoială liber arbitru. Şi totuşi, câteodată alegi să nu
vezi viaţa în acest fel. Şi alegerea punctului de vedere face parte din
liberul tău arbitru! Protejându-te singur în spatele unei armuri
de „victimă”, pretinzi că opţiunile tale neglijente au fost fără
cauză, în ceea ce te priveşte. Astfel, încetezi să mai simţi rana
produsă de înţepătura săgeţii care sângerează în urma deciziilor
pe care le-ai luat. Încă o dată, o focalizare pe aspectele exterioare
slăbeşte puterea de a elimina aceste opţiuni greşite. Este nevoie
doar de o focalizare lăuntrică pentru a întrerupe o situaţie care
se îndepărtează de direcţia iubirii.
Nu există „băieţi răi” printre voi, ci doar alegeri greşite.
Nu spunem că există doar decizii absolut corecte sau greşite,
pentru că cine dintre noi ar putea judeca o asemenea cauzalitate?
Totuşi, există alegeri din iubire şi alegeri din teamă. Iar cele dinurmă vor crea mereu suferinţă, în timp ce primele vor aduce
mereu pacea în deplină conştiinţă.
Vezi atunci de ce este o alegere greşită să crezi că există
printre voi alţii care sunt responsabili pentru deciziile tale
greşite? Un asemenea punct de vedere se sprijină pe multe
temeri şi, prin urmare, generează suferinţă şi descurajare.
Pentru că de ce ar mai trebui să încerci, dacă eşti doar o victimă
a circumstanţelor exterioare şi a oamenilor răi?
Ia în schimb în considerare avantajul libertăţii depline.
Tu, care ai o putere neegalată de nimeni altcineva, nu ai putea
fi mai lipsit de putere decât este Dumnezeu. Voinţa ta nu s-a
despărţit niciodată de Creator şi, prin urmare, este perfect
aliniată voinţei Lui. Noi, cei care suntem desemnaţi să veghem
asupra ta, venim direct din aceeaşi Minte strălucită care există
în fiecare dintre noi. Nu a existat niciodată o separare, nici nu
va putea exista vreodată.
„Legea Liberului Arbitru”, de care îţi vorbim adesea,
nu este nimic altceva decât o „temă”, nu o lege. Cuvântul lege
implică faptul că poate fi încălcată. Totuşi, nu este cazul aici.
Liberul arbitru nu poate fi niciodată împiedicat sau încălcat,
pentru că rezidă chiar în natura prin care am fost creaţi. Nimic
din ce a fost creat nu poate fi desfăcut.
Procesul înţelegerii semnificaţiei fiecărei propoziţii pe
care o citeşti implică liberul tău arbitru, de exemplu, pentru
că tu eşti liber să interpretezi cuvintele noastre în mii de feluri.
Te rugăm doar să urmăreşti iubirea în inima ta şi să menţii o
focalizare lăuntrică, doar atât. Nu-ţi putem lega mâinile şi apoi
să te forţăm să slujeşti semenilor tăi. Putem întrerupe totuşi o
direcţie pornită dintr-o o gândire temătoare, amintindu-ţi că
pacea se află în altă direcţie.
Planul pe care Dumnezeu îl are pentru noi nu este de
fapt niciun plan; este o realitate prescrisă, la care nu există
nicio alternativă. Binecuvântarea Creatorului nostru pătrunde
întotdeauna toate creaţiile, iar nenorocirea există doar din cauza
uitării. Te afli deja în mijlocul acestei realităţi binecuvântate şi
nu este nevoie să o mai cauţi nicio clipă.
Aşadar, vezi că întrebarea ta a primit răspuns printr-o
dublă explicaţie? Voinţa şi binecuvântarea lui Dumnezeu
sunt stabilite, fără posibilitatea de schimbare.
Iar liberul tău arbitru există doar în capacitatea ta de a alege între această binecuvântare şi o realitate diferită, pe care o creezi tu.
Suntem alături de tine doar în cazul în care alegi varianta a doua.
Pentru că, în binecuvântarea lui Dumnezeu, nu este nevoie
de niciun înger care să te salveze de teamă! Nu există nicio
problemă care trebuie eliminată şi nu există nicio lipsă. Pentru
că ce altceva în afară de temerile unui muritor ar avea nevoie
de ajutorul nostru? În împărăţia perfectă a lui Dumnezeu, nu
ai nevoie de niciun fel de ajutor.DV
marți, 30 octombrie 2018
Suntem ceea ce gandim
Ceea ce suntem noi, ceea ce gândim, ceea ce simţim, ceea ce facem zi de zi se proiectează în exterior şi formează lumea, ceea ce înseamnă că noi suntem în totalitate răspunzători de structura întregii lumi.
„Noi suntem răspunzători pentru orice război, din cauza agresivităţii din propria noastră viaţă, din cauza naţionalismului nostru, a egoismului nostru, a zeilor noştri, a prejudecăţilor noastre, a idealurilor noastre, a tuturor acelor motive care ne dezbină” (J. Krishnamurti).
Înţelegând acest lucru, putem conştientiza faptul că „Eu sunt lumea şi lumea este Eu” (nu suntem separati), ceea ce înseamnă că nu ne mai putem concepe ca pe nişte conştiinţe individuale (conştiinţa mea şi conştiinţa ta) separate de conştiinţa lumii. Nu noi ne zbatem şi suferim, ci întreaga conştiinţă a lumii suferă.
Această structură a unitatii lumii este validată de descoperirile mecanicii cuantice, care afirmă că lumea nu e alcătuită din entităţi separate, ci este o ţesătură de evenimente în care partea suferă influenţa tuturor evenimentelor ce se petrec la nivel de întreg. Astfel înţelegem că individul reprezintă întreaga lume, fiind răspunzător pentru destinul ei.
Gandirea negativa este primul pas care duce spre depresie. O putem considera ca fiind scanteia care aprinde focul tristetii si gandurilor negative. Problema este ca nu trebuie sa fii deprimat ca sa gandesti negativ.
In general, suntem setati sa fim pesimisti, sa punem "raul" inaintea "binelui", iar acest fapt este explicat prin lupta pentru supravietuire, purtata de-a lungul evolutiei noastre. Am fost nevoiti sa facem fata vicisitudinilor mediului, iar acest lucru s-a imprimat in zestrea noastra genetica.
Iata cateva tipare de gandire negativa:
Centrarea pe negativ ne da impresia ca detinem controlul: “daca gandesc negativ nu mai sunt surprins daca lucrurile iau turnura asteptata”, o iluzie de care ne bucuram pana cand lucrurile chiar se intampla asa cum ne-am asteptat. Cu toate astea, de fiecare data suntem surprinsi, pentru ca dincolo de aceasta anticipare exista dorinta ca lucrurile sa decurga bine, si nu conform asteptarilor noastre pesimiste.
Daca evenimentele conduc la satisfacerea dorintei, adica obtinerea unui rezultat pozitiv, atribuim aceasta consecinta faptului ca am pus raul inaintea binelui, si nu elementelor reale care au avut un rol determinant. Astfel, se creeaza un cerc vicios: “Daca ma dau in carusel o sa mi se faca rau, asa ca evit sa ma dau in carusel ca sa nu mi se faca rau. In concluzie, nu mi s-a facut rau pentru ca nu m-am dat in carusel.” La un etaj superior vom avea: “este bine sa pun raul inaintea binelui pentru ca astfel ma voi proteja.”
Predictiile. Unii oameni au tendinta de a face predictii negative si foarte pesimiste despre viitor, desi nu au nici o dovada ca asa va fi; rezultatul este, de cele mai multe ori, o stare de disperare si inutilitate. Exemple: "Lucrurile mi-au mers prost de cateva saptamani deja. Nu o sa mai scap niciodata de ghinionul asta". In realitate, nimeni nu are cum sa stie ce ne rezerva viitorul.
Gandirea de tipul ''totul sau nimic''. Este tendinta de a exagera, de a supra-generaliza concluziile despre sine sau realitatea inconjuratoare. Exemplu: un barbat recent divortat isi petrece weekendul acasa, sperand ca prietenul sau cel mai bun sa il sune; atunci cand acesta nu suna, barbatul trage o concluzie nefasta: nimanui nu ii pasa de mine. In realitate, fiecare om are in jurul sau persoane care il iubesc si care tin la el; in exemplul de fata, s-a intamplat ca in seara aia sa nu sune.
Concluzii eronate. Este tendinta de a ne gandi mereu la fapte negative, decat pozitive. De exemplu, daca o femeie aplica la un job si intervievatorii ii spun ca va primi un raspuns luni, daca ea nu afla nimic pana luni la pranz, trage concluzia ca nu a primit jobul.
Focusare negativa. Este tendina frecventa a celor deprimati de a-si canaliza atentia exclusiv pe detaliile negative si de a le diseca, trecand cu vederea aspectele pozitive ale situatiei. Exemplu: o femeie supraponderala se uita in oglinda si isi zice "Sunt grasa, nu-i de mirare ca barbatii nu se uita la mine". Ea nu reuseste sa faca distinctia dintre realitate si gandirea negativa, care o impinge sa se vada ca o fiinta dezgustatoare. Realitatea este ca e supraponderala, insa are nenumarate alte trasaturi care pot atrage un barbat.
Victimizarea. Este tendinta de a presupune ca daca ceva nu merge bine, atunci e vina persoanei in cauza. Asta este pur si simplu o presupunere incorecta. Exemplu: un om ajunge la birou si isi saluta colegii, insa seful nu ii raspunde - trage imediat concluzia ca acesta e suparat sau nemultumit de el. In realitate, seful poate e atat de ocupat ca nici nu a observat ca a sosit.
Tiparul lui ''trebuie/trebuia''. Auzim mereu de la parinti mai ales cuvintele astea. "Marita-te, ca la varsta ta trebuia deja sa ai si copii. N-ar fi trebuit sa ma paraseasca, eram prea buna pentru el "- sunt numai cateva exemple. Acest tip de afirmatii nu au ca efect decat intensificarea emotiilor negative; niciodata nu reduc stresul si nu schimba situatia.
Toate aceste tipare de gandire negativa au doua lucruri in comun:
* distorsioneaza perceptia asupra realitatii (ceea ce duce la pierderea perspectivei asupra vietii, la o imagine de sine extrem de pesimista si negativa);
* intensifica emotiile si durerea psihica a acestora.
sâmbătă, 6 octombrie 2018
Cum poti rezolva situatia ta financiara ?
Pentru a remedia situatia financiara in care te gasesti si ai nevoie de mai multi bani in viata ta, e de ajuns sa picuri cateva picaturi de ulei PACHOULI in PORTOFEL si sa astepti ...
Nu te costa nimic sa incerci ! Multumiti universului cand veti vedea schimbarile in bine pentru situatia ta financiara !
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







