duminică, 28 aprilie 2019

Rugăciunea părintilor pentru căsătoria copiilor lor


Rugăciunea părintilor pentru căsătoria fiului lor

Doamne, ascultă putina noastră rugăciune pentru copilul nostru,robul Tău (numele) si nu ne lăsa fără răspuns. Tu ai rânduit cabărbatul să lase pe tatăl său si pe mama sa si să se unească cufemeia sa si să fie amândoi un trup. Tu ai binecuvântat nunta,arătând curătia ei. Tu i-ai primit în Împărătia Ta pe sotii care audus o viată de evlavie, împlinind poruncile Tale si crescându-siurmasii în frica Ta.

Rânduieste, Doamne, precum stii, ca la vremea potrivită robultău (numele) să-si întemeieze o familie. Ca nu cumva să trăiascăo viată de păcat, stând departe de nuntă. Să nu-si întineze trupulcu patimile si cu poftele, batjocorit fiind de diavol.Ajută-l, Doamne, să găsească o sotie credincioasă, o sotieblândă, bună si iubitoare, care să-i fie cu adevărat podoabă sialături de care să meargă pe calea mântuirii. Te rugăm, Doamne, vino în ajutorul lui, că numai Tu stii ce e înadâncul inimilor oamenilor. Găseste-i Tu, Doamne, o sotievrednică alături de care să facă tot binele. Nevointă este pentrufemeia credincioasă bărbatul necredincios, si nevointă estepentru bărbatul credincios femeia necredincioasă.Dăruieste-i Tu, Doamne, să aibă parte de un cămin linistit, dedragoste si de întelegere, ca să Te laude împreună cu toti aicasei lui până la sfârsitul vietii sale. Amin.

(Dacă rugăciunea se citeste pentru căsătoria fetei, se va citi cu schimbările cuvenite.)

sâmbătă, 20 aprilie 2019

Psalmul 37 (increderea este in Dumnezeu )



Nu te mânia pe cei răi
şi nu te uita cu jind la cei ce fac răul;
căci sunt cosiţi iute, ca iarba,
şi se vestejesc ca verdeaţa.
Încrede-te în Domnul şi fă binele;
locuieşte în ţară şi umblă în credincioşie.
Domnul să-ţi fie desfătarea
şi El îţi va da tot ce-ţi doreşte inima.
Încredinţează-ţi soarta în mâna Domnului,
încrede-te în El, şi El va lucra,
El va face să strălucească dreptatea ta ca lumina
şi dreptul tău ca soarele la amiază.
Taci înaintea Domnului şi nădăjduieşte în El.
Nu te mânia pe cel ce izbuteşte în umbletele lui,
pe omul care îşi vede împlinirea planurilor lui rele.
Lasă mânia, părăseşte iuţimea;
nu te supăra, căci supărarea duce numai la rău.
Fiindcă cei răi vor fi nimiciţi,
iar cei ce nădăjduiesc în Domnul vor stăpâni ţara.
Încă puţină vreme şi cel rău nu va mai fi;
te vei uita la locul unde era şi nu va mai fi.
Cei blânzi moştenesc ţara
şi au belşug de pace.
Cel rău face la planuri împotriva celui neprihănit
şi scrâşneşte din dinţi împotriva lui.
Domnul râde de cel rău,
căci vede că-i vine şi lui ziua.
Cei răi trag sabia şi îşi încordează arcul,
ca să doboare pe cel nenorocit şi sărac,
ca să înjunghie pe cei cu inima neprihănită.
Dar sabia lor intră în însăşi inima lor
şi li se sfărâmă arcurile.
Mai mult face puţinul celui neprihănit,
decât belşugul multor răi.
Căci braţele celui rău vor fi zdrobite,
dar Domnul sprijină pe cei neprihăniţi.
Domnul cunoaşte zilele oamenilor cinstiţi
şi moştenirea lor ţine pe vecie.
Ei nu rămân de ruşine în ziua nenorocirii,
ci au de ajuns în zilele de foamete.
Dar cei răi pier
şi vrăjmaşii Domnului sunt ca cele mai frumoase păşuni:
pier, pier ca fumul.
Cel rău ia cu împrumut şi nu dă înapoi,
dar cel neprihănit este milos şi dă.
Căci cei binecuvântaţi de Domnul stăpânesc ţara,
dar cei blestemaţi de El sunt nimiciţi.
Domnul întăreşte paşii omului
când Îi place calea lui;
dacă se întâmplă să cadă, nu este doborât de tot,
căci Domnul îl apucă de mână.
Am fost tânăr şi am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit,
nici pe urmaşii lui cerşindu-şi pâinea.
Ci el totdeauna este milos şi dă cu împrumut,
şi urmaşii lui sunt binecuvântaţi.
Depărtează-te de rău, fă binele,
şi vei dăinui pe vecie.
Căci Domnul iubeşte dreptatea
şi nu părăseşte pe credincioşii Lui.
Totdeauna ei sunt sub paza Lui,
dar sămânţa celor răi este nimicită.
Cei neprihăniţi vor stăpâni ţara
şi vor locui în ea pe vecie.
Gura celui neprihănit vesteşte înţelepciunea
şi limba lui trâmbiţează dreptatea.
Legea Dumnezeului său este în inima lui
şi nu i se clatină paşii.
Cel rău pândeşte pe cel neprihănit
şi caută să-l omoare.
Dar Domnul nu-l lasă în mâinile lui
şi nu-l osândeşte când vine la judecată.
Nădăjduieşte în Domnul, păzeşte calea Lui,
şi El te va înălţa ca să stăpâneşti ţara:
vei vedea pe cei răi nimiciţi.
Am văzut pe cel rău în toată puterea lui;
se întindea ca un copac verde.
Dar când am trecut a doua oară, nu mai era acolo;
l-am căutat, dar nu l-am mai putut găsi.
Uită-te bine la cel fără prihană şi priveşte pe cel fără vicleşug;
căci omul de pace are parte de moştenitori.
Dar cei răzvrătiţi sunt nimiciţi cu toţii,
sămânţa celor răi este prăpădită.
Scăparea celor neprihăniţi vine de la Domnul;
El este ocrotitorul lor la vremea necazului.
Domnul îi ajută şi-i izbăveşte;
îi izbăveşte de cei răi şi-i scapă,
pentru că se încred în El.

Psalm 35 (cei care ma dusmanesc pe nedrept)



Războiește‑Te, Doamne, cu împotrivitorii mei!

Luptă‑Te cu cei ce se luptă cu mine!

Înarmează‑Te cu scut și cu pavăză!

Ridică‑Te, ca să‑mi ajuți!

Dezvelește‑Ți sulița și lancea

pentru prigonitorii mei!

Spune sufletului meu:

„Eu sunt izbăvirea ta!“

Să fie rușinați și umiliți

cei ce caută să‑mi ia viața;

să dea înapoi, să fie făcuți de rușine

cei ce‑mi plănuiau răul!

Să fie ca pleava luată de vânt

și să‑i izgonească Îngerul Domnului!

Întunecoasă și alunecoasă să le fie calea,

iar Îngerul Domnului să‑i urmărească!


Căci, fără temei, mi‑au întins un laț pe ascuns;

fără motiv au săpat o groapă sufletului meu.

De aceea, să‑i ajungă prăpădul pe neașteptate

și să fie prinși în lațul pe care mi l‑au întins pe ascuns;

să cadă în el în timpul prăpădului!

Atunci sufletul meu se va bucura în Domnul,

se va înveseli de izbăvirea Lui.

Toate oasele mele vor zice:

„Doamne, cine este ca Tine,

Care să‑l scape pe cel sărac de cel mai tare decât el,

pe cel sărac și pe cel nevoiaș – de jefuitorul lui?“

Niște martori violenți se ridică

și mă întreabă ceea ce nu știu.

Astfel, ei îmi răsplătesc binele cu rău,

și îmi pustiesc sufletul.

Eu însă, când ei erau bolnavi, mă îmbrăcam cu sac

și îmi smeream sufletul prin post.

Iar când rugăciunile îmi rămâneau fără răspuns,

Umblam ca pentru un prieten, ca pentru un frate ale meu.

Ca unul care‑și bocește mama,

mă aplecam de întristare.

Dar când mă împiedic eu, ei se bucură și se adună;

se adună împotriva mea fără să știu;

ei sfâșie și nu se opresc.

Ca niște bufoni batjocoritori

scrâșnesc din dinți împotriva mea.

Stăpâne, cât vei mai privi?

Scapă‑mi sufletul de pustiirile lor,

și prețioasa mea viață – de puii aceștia de lei!

Apoi Îți voi mulțumi în adunarea cea mare,

Te voi onora în mijlocul unui popor fără număr.

Să nu se bucure de mine cei ce mă dușmănesc pe nedrept

și să nu tragă cu ochiul cei ce mă urăsc fără motiv!

Căci ei nu vorbesc de pace,

ci urzesc înșelătorii

împotriva oamenilor liniștiți din țară.

Își deschid larg gura împotriva mea, zicând: „Ha! Ha!

Ochii noștri și‑au văzut dorința împlinită!“

Doamne, Tu ai văzut! Nu tăcea!

Stăpânul meu, nu Te depărta de mine!
Trezește‑Te, scoală‑Te pentru apărarea mea,

pentru cauza mea, Dumnezeul și Stăpânul meu!

Judecă‑mă după dreptatea Ta, Doamne, Dumnezeul meu!

Nu‑i lăsa să se bucure de mine!

Să nu zică în inima lor: „Ha! Așa cum ne‑a dorit sufletul!“

Să nu zică: „L‑am înghițit!“

Să fie făcuți de rușine și de râs

cei ce se bucură de necazul meu!

Cu rușine și cu dezonoare să se îmbrace

cei ce se ridică împotriva mea!

Să strige de bucurie și să se veselească

cei ce găsesc plăcere în dreptatea mea,

cei se spun întotdeauna:

„Mărit să fie Domnul

Care dorește pacea robului Său!“

Atunci limba mea va vesti dreptatea Ta,

și lauda Ta toată ziua!

duminică, 7 aprilie 2019

Cum se poate utiliza flacara violet ?


Flacara Violet sau Argintiu Violet poate fi chemata, utilizata oricand si oriunde. Ea este o energie si ca orice energie are Inteligenta proprie" ea stie DEJA " ce are de facut.
De mica am fost o crestina practicanta...pe urma am devenit Maestru Reiki, Karuna, Shambala....etc., dar, cu ajutorul Flacarii Violet am reusit si consum, sa ard, sa vindec si sa transmut, cat nu am reusit in 40 de ani. Flacara Violet vindeca si transmuta, dar....transformarea tuturor energiilor negative o face Energia de Lumina Alb Diamant ...Energia Pura de Lumina.
Dupa ce lucrati cu Flacara Violet, invocati si Flacara Alba,pura pentru trasformarea lor. Eu personal, nu trimit in pamant energiile negative pe care le descarc, deja mama Gaia este umpluta cu reziduri si nici in Univers , caci nu au gresit galaxiile pentru mine....Eu le curat , vindec , le transmut cu ajutorul Flacarii Violet dupa care invoc Flacara Puritatii sa le trasforme imediat in Lumina, fara a afecta alte realitati, dimensiuni , entitati de Lumina. Fiecare va lucra asa cum va crede de cuviinta. 
Sunt sigura ca odata inceputa lucrarea ....Inteligenta Divina va indruma fiecare individ spre Binele lor cel mai Inalt pe calea sigura si buna pentru cea mai buna versiune a fiecaruia.
Lumina pura,adanca compasiune si iertare totala fiecaruia.Cu drag, Rozalica

joi, 24 ianuarie 2019

Rudolf Valentino, poet prin scriere automata



Floarea inimii

Oh, trandafir minunat,
in care se afla poza inimii,dragostea mea adevarata
Zeii te-au binecuvantat de sus, sa ai rubine, in loc de 
buze trandafirii
Am gasit acolo, o bijuterie rara, floarea inimii !

de Rudolf Valentino, actor si poet  (cartea "Ziua viselor", 1921)
El a scris aceasta carte prin scriere automata, cu ajutorul ghizilor spirituali. Era pasionat de spiritualitate si paranormal.
Traducerea din engleza a acestei poezii, apartine acestui blog si este o premiera.

Scrierea automată (scrisul în transă)

Aceasta este o practică care permite ghidului spiritual să controleze ceea ce scriem şi abilitatea de a trimite mesaje scrise. Este recomandabil să se folosească un dosar special, sau alte surse de hârtie pe care să se poate scrie, dar care să fie dedicate în totalitate acestei practici.În scrierea automată sunt esenţiale relaxarea, concentrarea şi depăşirea stadiului de înţelegere (trecerea dincolo de cuvinte). Atunci când un ghid preia şi începe să scrie, se crează o relaţie simbiotică. Este o relaţie reciprocă, în care ambele părţi sunt implicate. Persoana trebuie să se concentreze să scrie, nu pe ceea ce scrie. Scrierea automată nu se referă la concentrarea asupra cuvintelor, ci la permiterea acţiunii propriu-zise. Există chiar şi artişti care folosesc astfel de metode pentru diferite acţiuni. Permiterea vopselei să “curgă” pe tablou şi să devină ceea ce este menită să devină este o modalitate de a reflecta. O alternativă a scrierii este desenarea unor simboluri sau a unor imagini pentru a transmite un mesaj. Si aceasta este o metodă de scriere automată.

"Viata este frumoasa pe pamant si merita traita din plin. Trebuie sa ne obisnuim cu gandul ca noi suntem spirite vesnice, iar moartea este doar trecerea dintr-o faza in alta. Pe urma ne pregatim pentru urmatoarea reincarnare, ori pe pamint ori pe alta planeta, depinde ce experienta a vietii ne lipseste. Cand am trecut prin toate experientele vietii in dimensiunile mai joase ne pregatim pentru saltul in cea mai inalta dimensiune acolo unde de fapt este locul nostru. Acolo unde de fapt am fost creati de catre Dumnezeu- Tatal-Prim-Creatorul. Adica sa devenim un Christ (Dumnezeu-Om). Asta este de fapt scopul si tinta noastra. La unii dureaza mai mult, la altii mai putin, dar acolo vom ajunge cu totii odata. Asa-mi spune mie ghidul meu spiritual Ramtha, primul Christ al omenirii. (a ascensionat acum 35000 de ani)."Emil Nilsson

sâmbătă, 19 ianuarie 2019

Campanula, o floare speciala




Daca iti doresti ceva deosebit in casa ta sau in gradina ta, cred ca am gasit planta ideala pentru tine. Sigur o sa iesi din anonimat fiind posesorul unei flori Campanula. Fii unic si daca esti pasionat de bun gust, culoare si design peisagistic, inseamna ca citesti ce trebuie.

Campanula- floarea clopotel face parte din ordinul Asterales, familia Campanulaceae. Este o planta erbacee perena, cu tulpini agatatoare sau taratoare, originara din nordul Italiei. Inaltimea ei variaza intre 30-90 cm in functie de specie. I se spune floare –clopotel pentru ca florile au un aspect de clopotel in culori superbe ca: alb, albastru, roz, violet.

Ceea ce nu multa lume stie despre aceasta planta este ca pe langa aspectul ei decorativ, planta poate fi folosita si in scop terapeutic. Se pot folosi clopoteii in pregatirea salatelor, avand un gust dulceag. Mai mult, se zice ca in antichitate, din radacinile plantei se prepara o infuzie impotriva durerilor in gat. Este foarte buna si pentru calmarea tusei si a durerilor de spate si se spune ca induce o stare de bine si de relaxare.

Si daca tot te-ai hotarat sa-ti iei o asemenea planta in casa/gradina ta, iata cateva reguli de aur pe care ar trebui sa le urmezi:

SOLUL:  ar fi de preferat sa existe un amestec alcatuit din: mranita, pamant de frunze si pamant de gradina, care sa asigure un drenaj optim pentru planta. Pamantul trebuie sa fie fertil si poate fi folosit chiar un substrat universal pentru flori pe care puteti sa-l din magazinele de specialitate, chiar si online.

TEMPERATURA:  prefera temperaturile moderate. De preferat temperaturile sa se incadrese in intervalul 15-17 grade Celsius, iar pe timp de iarna floarea trebuie sa fie ferita de locurile reci, unde ar putea sa inghete.

LUMINA:  un factor deciziv in dezvoltarea optima a plantei. Asadar,  trebuie pozitionata in spatii luminoase,  dar nu amplasat in bataia directa a razelor de soare.  Adora spatiile aerisite, luminoase si putin racoroase.

UDATUL:  se face diferit in functie de anotimp. Astfel pe perioada iernii, udatul nu trebuie sa fie foarte des, ba chiar  solul trebuie sa fie tinut chiar uscat. In celelalte anotimpuri, udatul se face cu apa la temperatura camerei. Maxim de 2 ori pe saptamana.  Solul trebuie mentinut reavan.

Bine de stiut:

= pentru a stimula ramificarea, planta poate fi taiata primavara
= are nevoie de un sol cu pH neutru
= administrarea ingrasamintelor trebuie facuta in perioada verii de doua ori pe luna

Sursa Buchetedeflori.ro

miercuri, 9 ianuarie 2019

Maestrul interior


Noi toți suntem ființe multidimensionale. În interiorul acestui corp se află sufletul nostru. Sufletul nostru este atât de diferit de corpul nostru precum este șoferul unei mașini de mașina pe care o conduce. Când ceva se întâmplă mașinii noastre, șoferul poate pleca,fie repară mașina sau își ia una nouă. Sufletul stă în interiorul acestui corp și privește prin el. Ceea ce sufletul gândește și experimentează este adeseori diferit de ceea ce gândește și experimentează mintea noastră. Sufletul este șoferul acestui corp și se folosește de el pentru a învăța cum să ne îmbunătățească viața în lumea în care trăim.

În spatele acestui suflet se află o altă ființă care este diferită de suflet așa cum sufletul este diferit de corpul său. Această ființă este liberă de karmă și de emoțiile negative. Putem să o numim Conștiința Maestrului nostru Interior. Asemeni sufletului nostru și această ființă are propria sa perspectivă și înțelepciune destul de diferită de mult mai emoționalul suflet care poartă întreaga karmă din viețile sale anterioare. Acest Maestru Interior este liber de orice karmă și are multe daruri pe care vrea să le folosească în viața noastră de zi cu zi. Problema este că corpul/mintea noastră are prea mult ego pentru a asculta, iar sufletul nostru poartă prea multe distorsiuni ale trecutului și prea multe emoții pentru a asculta la rândul lui înțelepciunea pe care Maestrul nostru Interior vrea să o împărtășească cu noi.

Când trăim în această lume în fiecare zi, uităm cine suntem noi înăuntru și ajungem să fim legați de evenimentele și relațiile pe care le avem în fiecare zi. În mod normal nu ne putem niciodată imagina că acolo undeva există un Maestru perfect care știe tot ceea ce noi dorim să obținem în această viață și care va face orice ca să ne ajute. Viața noastră este atât de consumată de experiențele pe care le avem în fiecare zi încât uităm să privim profund în interiorul sinelui nostru pentru a găsi Ghidarea Interioară. Suntem ca și o mașină care se conduce singură fiind pusă pe pilot automat. Șoferul mașinii stă pur și simplu pe scaun și lasă mașina să se conducă singură! Toate ființele umane sunt practic leneșe! Preferăm să nu facem  lucrurile într-un mod diferit și evităm să ne schimbăm viața prin a face lucrurile mai bine.

Prin meditație și canalizare învățăm să cădem în interior și descoperim tărâmul conștiinței care este perfect tăcut și liniștit. Când ne conectăm la Maestrul Interior simțim un val de electricitate atunci când conștiința Maestrului se trezește. Simțim mai multă lumină și iubire pe care le putem aduce treptat în viața noastră și astfel să ne simțim mai bine. Amintiți-vă că în interiorul acestui corp și dincolo de profunzimea sufletului nostru, există o altă ființă care este liberă de toată confuzia experiențelor noastre de zi cu zi. Maestrul Interior este întotdeauna acolo observând ceea ce facem, șoptindu-ne să încercăm o altă cale. Mintea noastră este atât de ocupată încât noi nu putem auzi sau înțelege ceea ce Maestrul Interior ne spune.

Singura cale de a auzi aceste mesaje și a ne transforma viața într-un miracol  este să învățăm să ne relaxăm și să dăm drumul. Nu vom găsi un maestru mai bun nicăieri în lumea asta. Cel mai bun Maestru care poate înțelege cu adevărat ceea ce noi avem nevoie este deja în interiorul nostru. Dacă am putea da la o parte straturile de karmă și emoții, am descoperi cine suntem cu adevărat sub toată această zăpăceală. Maestrul Interior este întotdeauna liber de aceste emoții și de toată karma noastră în același fel în care noi ne uităm la un film de la distanță stând așezați confortabil în cameră.   

Acordați-vă și meditați. Practicați eliberarea/a da drumul și învățați cum să nu vă gândiți prea mult la ceea ce faceți. Cea mai bună meditație are loc atunci când nu facem nimic ca ea să aibă loc. Doar dând drumul și simțind mantra, ne ajută să ne coborâm atenția în nivele din ce în ce mai profunde ale experienței până când Maestrul nostru Interior se trezește și ne spune ”Acum știu cine Sunt Eu cu adevărat! Eu nu sunt acest corp și nu sunt acest suflet emoțional. Eu sunt Pur, Înțelept și plin de Iubire. Am așteptat aici pentru multă vreme, dar nu am renunțat niciodată la tine. Acum mă cunoști, așa că acum pot începe să te învăț cum poți să-ți schimbi viața pe care ai cunoscut-o în ceva atât de minunat încât vei crede că acesta este un miracol. Nu este un miracol. Tu ești deja un miracol dar n-ai știut niciodată lucrul ăsta. Întreaga ta viață poate fi schimbată doar deschizând ușa și ascultându-mă. Eu Sunt Învățătorul și Maestrul tău Interior!” Bob Fickes